• Nový lolita trend na vzestupu: mantila

  by  • 22.10.2014 • Lolita fashion • 3 Comments

  V posledních dvou příspěvcích na nechvalně proslulé LJ lolití stránce Behind the Bows byl zmíněn nový trend, který se začíná v lolitích photoshootech etablovat (1) (2) (3). Křesťanské náboženské symboly jsme dosud v lolitě potkávali jen ve formě potisků, konkrétně šlo o kříže a rozety gotických oken. Průkopníkem tohoto trendu byla značka Moi Même Moitié, založená slavným japonským hudebníkem Manou, specializující se na lolití podstyl gothic. Pak se asi před rokem ojediněle objevil doplněk, který připomínal svatozář. Šlo o čelenku, kterou si slečna vyrobila pro sebe a pár přátel, ale dále nestála o jejich prodej, ačkoliv se několik svatozáře chtivých lolit našlo.

  Nejnovějším trendem v lolitím světě se teď zdají být mantily. Mantila je krajkovaný závoj, kterým si žena zakrývá vlasy a splývá jí přes ramena k pasu. Mantila je původem ze Španělska, kde se objevila během 16. století. Některé zdroje hledají původ mantily v muslimské tradici zahalování žen, protože Arabové byli Španělsku geograficky blízko, do 15. století dokonce jih Španělska, Granadu, měli v držení.

  Velkou propagátorkou mantil byla královna Isabela II. Španělská (19. století), po jejímž skonu mantily z každodenní módy téměř vymizely. Ve Španělsku se pod mantilou nosil speciální velký hřeben, peineta, který dodával účesu zdání objemu a celé postavě zdání výšky. Peinety byly tradičně vyráběny z želvích krunýřů, které hřebenům dodávaly jejich klenutý tvar.

  Vzhledem k tomu, že Španělsko bylo tradičně silně římsko-katolickou zemí, začaly být mantily spojovány s římsko-katolickou vírou. V současnosti je nošení mantily spojeno s významnými událostmi (svatba), kroji, anebo právě s návštěvou papeže. Protokol totiž vyžaduje, aby věřící ženy měly při audienci u papeže pokrývku hlavy. Stejně jako v případě parůžků se odpůrci mantil mohou těšit, až tento trend pomine, zatímco jejich příznivci si jich budou užívat do sytosti. Ale jakou barvu mantily si vybrat? Ve většině případů se nosí černá mantila, protože bílá je vyhrazena pro nevěsty a pro katolické královny při audienci u papeže.

  About

  Jmenuji se Georgiana a píšu blog www.quaintrelle-georgiana.blogspot.com, kde ventiluji svou lásku k historické módě a krejčovskému řemeslu.

  http://www.quaintrelle-georgiana.blogspot.com

  3 Responses to Nový lolita trend na vzestupu: mantila

  1. 28.10.2014 at 22:25

   Tohohle trendu jsem si taky všimla. Moc nemusím užívání náboženských symbolů jako módních doplňků, ale zase na druhou stranu mi přijde, že k lolitě už to prostě patří. Moc pěkný článek 😉

   • 28.10.2014 at 22:25

    A doufám, že takové sem budeš postovat častěji, přijde mi to jako fajn oživení centrály! :)

  2. 19.11.2014 at 13:52

   …Ja tomu vzdycky rikala maria veil, nevedela jsem ze se vlastne nejak specificky jmenuje a ne jenom proste nevim, zavoj O_o

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *